A pattanások kialakulása a nyakon eléggé bosszantó tud lenni. De szerencsére az ilyen nem kívánatos szépséghibák kezelésének számos módja van. Ha az otthon is alkalmazható módszerek mind csődöt mondanak, és nem érik el a kívánt hatást, azaz, hogy megszabaduljunk a a pattanásainktól a nyaki területen, keressük fel orvosunkat, bőrgyógyászunkat. Ők ugyanis egy jóval erőteljesebb, effektívebb kezelési lehetőséget tudnak számunkra javasolni. A pattanás a nyakon, és a nyak környékén kellemetlen tud lenni, de a következő pár sorból kiderül, hogyan tudjuk effektíven kezelni őket.
A pattanás az akne egyik formája, ami nagyon gyakori bőrbetegség. Olyannyira, hogy az Amerikai Dermatológiai Akadémia szerint, nagyjából egyszerre 40-50 millió amerikai rendelkezik pattanással. A pattanások az élet bármely szakaszában jelentkezhetnek, és a serdülők körében a leggyakoribb az ingadozó hormonszint miatt.
A Mayo klinika szerint a tinédzserek 70–87% -nál előfordul pattanás. A felnőtteknél a pattanás kialakulása szintén előfordulhat, ezenfelül pedig a nőknél nagyobb valószínűséggel fordul elő a menstruációs ciklus, terhesség és menopauza idején. A pattanások egyéb kiváltó okai lehetnek különböző gyógyszerek, stressz, étrend és genetika.
A pattanások a test sok részén megjelenhetnek, beleértve az arcot, a nyakat, a mellkast, a hátat és a vállat.
A pattanás lehet enyhe, ami csupán fekete vagy fehér végű mitesszereket eredményez. Az irritáltabb pattanások papulák, pusztulák, ciszták vagy csomók formájában is jelentkezhetnek. A papulák és pustulák a bőr tetején, jelennek meg, míg a ciszták vagy csomók a bőr alatt alakulnak ki, és nagyon fájdalmasak tudnak lenni.

Pattanás a nyakon, hogyan kezeljük?
A pattanások kezelésének elég széles spektruma elérhető manapság. Az enyhe pattanások könnyen kezelhetőek a drogériákban kapható készítményekkel. A súlyosabb pattanásokhoz szükség lehet orvosi javaslatra. A pattanások és aknés bőrbetegségek bizonyos kezelések kombinációjával kezelhetőek a leghatékonyabban.
Szabad-e kinyomni a pattanásokat a nyaki részen?
A pattanások kinyomása soha nem egy jó ötlet. Ugyanis ezek kézzel való eltávolítása a környező területet még negatívabban érintheti mint amilyen előtte is lenne. Hiszen, ha megpróbálunk tőlük megszabadulni, nagy a valószínűsége, hogy a kezünkkel valamilyen bakteriális fertőzést viszünk be a bőrfelületünk alá. Ezenkívül pedig hegesedést, sebeket eredményezhetünk a pattanások kinyomásának következményeképp.
Otthoni kezelési lehetőségek
A pattanások kezelésre van otthon is lehetőség, a drogériákban kapható készítmények használatával. Ide tartoznak a krémek, gélek, arctonikok és egyéb bőrápolási termékcsaládok. Bármilyen ilyen termék használata előtt olvasd el a terméken feltüntetett használati leírást, annak érdekében, hogy megfelelően használd azokat. Az ilyen, vény nélkül kapható bőrápolási készítmények a következő összetevőket tartalmazhatják:
- Benzoil-peroxid: Ez elpusztítja a pattanást okozó baktériumokat és csökkenti a pattanás következtében kialakult duzzanatot.
- Szalicilsav: kiszárítja a bőrt és hámlasztja azt.
- Kén: Ez az összetevő felszabadítja a pórusokat azzal, hogy megtámadja a baktériumokat. A kén hasznos lehet abban az esetben, ha csupán egy pattanást akarunk kezelni és pontszerűen visszük fel az ilyen tartalmú készítményeket.
Ezek a szabadon is kapható termékek más termékekkel, például retinol-lal és alfa-hidroxilsavakkal kombinálva is alkalmazhatóak. Ezek a termékek nem célozzák a pattanásokat, de hozzájárulhatnak a használt készítmények hatásosabb végkifejletéhez.
Ha allergiás reakciók lépnek fel, például folyamatos pirosodás, kiütés vagy fokozott bőrpír jelenik meg a kezelt terület környékén, akkor azonnal hagyd abba annak a készítmények a használatát.
Vényköteles kezelések
Az alkalmi pattanásoknál súlyosabb esetek csak orvos által felírt, koncentráltabb gyógyszerek segítségével kezelhetőek. Ilyen lehet a fényterápia és a bőrgyógyászati úton történő eltávolítás.
Egyes nők szerint a kombinált fogamzásgátló tabletták hatékonyak a pattanások leküzdésében. Ezek a fogamzásgátló tabletták ösztrogént és progeszteront tartalmaznak.
Pattanás a nyakon, mi okozza?
A pattanások az eltömődött pórusok következményei. A pórusok eltömődhetnek elhalt bőrsejtekkel, faggyúval (a szervezet által előállított olajjal, ami a bőr kiszáradását hivatott megállítani) és a P. acnes nevű baktériumokkal.
Pattanás a nyakon akkor keletkezhet, ha nyaki részen lévő pórusok eltömődnek. Ennek lehetséges okai a következők:
- nem mosod rendszeresen a nyakad, főleg olyan tevékenység után, amikor jobban izzadsz a kelleténél
- olyan terméket használsz, ami gátolja a faggyú bőrfelszínre való kijutását, például hidratáló készítmény, smink, fényvédő vagy akár hajápolási szereket
- olyan ruházatot viselsz, ami dörzsölheti a nyakad
- hosszú hajjal rendelkezel, ami szintén dörzsöli a nyakad
A pattanásaid kialakulásnak okai származhatnak általánosabb okokból. Ezek adódhatnak a hormonszint változásából, a stressz következtében, diétától, gyógyszerektől vagy családi anamnézistől.
Lehetséges szövődmények
Feltétlenül győződj meg arról, hogy pattanással van dolgod, nem pedig aknéval. Valami olyan szokatlan dolog, ami pattanásnak tűnhet, de nem az, a következők közül lehet:.
- bazális vagy laphámsejtes karcinóma (bőrrák)
- mélyebb bőrfertőzés vagy tályog
- fertőzött ciszta
- keloid (túl agresszív bőrgyógyulás, amely vastag hegeket okoz)
Pattanás a nyakon – Összefoglalás
A pattanások előfordulása nagyon gyakori, a kezelések skálája pedig igen széles. Nem minden kezelés működik egyetemesen, és előfordulhat, hogy ki kell próbálni néhány módszer annak érdekében, hogy megtaláld a számodra legmegfelelőbbet.
Az elterjedtebb pattanások kezelésekor hetekre vagy hónapokra is szükség lehet A tartós, irritált pattanásokkal kapcsolatban előfordulhat, hogy orvoshoz kell fordulnod. Ugyanis ezek kezelése egy sokkal összetettebb folyamatot igényelhet, vagy előfordulhat, hogy más is áll a háttérben.
Ha zavarnak a pattanásaid és alacsony önbecsülést vagy depressziót okoz, beszélj egy bőrgyógyásszal.
Megelőzési tanácsok
Íme néhány megelőzési tanács annak érdekében, hogy megelőzd a pattanások kialakulását a nyakadon:
- Használj különböző test és hajápoló termékeket
- Ne piszkáld a pattanásokat
- Rendszeresen tisztítsd a bőrödet, különösképpen edzés után
- Rendszeresen moss hajat samponnal és mosás közben hagyd hatni főleg ha hosszú hajjal rendelkezel
- Ne viselj olyan ruhákat, fejfedőket, amik kidörzsölhetik a nyakad
- Óvatosan mosd meg a nyakad fürdés közben, ne kapard
Ha esetleg a pattanások átterjednek a hátra, ebből a cikkből többet megtudhatsz a pattanásos hát kezeléséről.