Fejbőrön keletkező pattanások típusai
A fejbőrön lévő pattanás, avagy a “fejbőr folliculitisz” a leggyakrabban a hajszálak tüszővonalán alakul ki. A jelenség során kicsi és viszkető pattanásokat jelennek meg a fejbőrön. Időnként ezek a pattanások is fájnak és megsérülnek, amennyiben fizikai behatás éri őket.
A pattanás lehet a fejbőrön:
- Enyhe, ideértve a különböző mitesszereket
- közepes, ideértve a papulákat és pustulákat, amelyek a bőr felületén jelennek meg
- súlyos, mely kategóriába tartoznak a csomók és ciszták, amelyek a bőr alá vannak beágyazva
A súlyos fejbőr pattanásokban fekete színű kéreg keletkezik a bőrön, és maradványos hegek maradhatnak az eltávolítás után. Fordulj orvoshoz, ha tartósan fellépő pattanásoktól szenvedsz, ugyanis ezek hajhullást, kopasz foltokat vagy súlyos fájdalmat okozhatnak.
A kialakult pattanásokat a fejbőrön számos otthon is használható készítményekkel kezelhetjük. Amennyiben ezek használata se hoz tartós eredményt, keressük fel bőrgyógyászunkat, háziorvosunkat. Ők átfogóbb diagnózist tudnak megállapítani és hatásosabb kezelést tudnak nekünk javasolni.

Pattanás a fejbőrön, mi okozza?
A pattanások akkor alakulnak ki, amikor a pórusok vagy a szőrtüszők eldugulnak. Ez akkor fordulhat elő, amikor az elhalt hámsejtek, a testünk által termelt zsírral (faggyú, amit a szőrtüszők állítanak elő bőrünk hidratálása végett) és a környezetünkből összeszedett baktériumokkal együtt betapadnak a pórusokba. Ez az egyveleg nem tud a pórusokból kijutni, ezért eldugítja azokat. Ez különböző pattanások kialakulásához vezet. A pattanások súlyosabb formái több baktériumot tartalmaznak.
Az ilyen típusú, gyulladást okozó baktériumok a következők:
- Propionibaktérium
- Sztafilokokkusz epidermisz
- Gombák
- Atkák
Az eltömődött pórusok okai a következők lehetnek:
- Túl sok zsír halmozódik fel, samponokból, hajlakkokból és egyéb hajápoló termékből
- Nem gyakori hajmosás, nem eléggé tiszta fejbőr
- Edzés után sok idő telik el mire hajat mosunk
- Kalap, fejfedő viselése, mely kényelmetlen esetleg súrlódik a fejbőrrel
Pattanás a fejbőrön, biztonságos kinyomni?
A legjobb, ha elkerüljük a fejbőrön lévő pattanások kinyomását, piszkálását. A bőr ilyen típusú traumája az állapot rosszabbodásához és a mélyebb fertőzéshez vezethet. A fejbőr rendszeres, samponnal és meleg vízzel történő mosása jelentősen segíti a megelőzést. Fontos, hogy minimalizáljuk a fejbőr irritációját, amelyet borotvák, hajkészítmények, magas hőhatás és kémiai kezelések okozhatnak. Ugyanis ezek gyulladást és irritációt eredményezhetnek, amelyek további komplikációkhoz vezethetnek. Minél gyengédebbek és odafigyelőbbek vagyunk a fejbőrünkkel és a bőrünkkel szemben, annál kisebb az esélye a pattanások, sebek, hegek kialakulásának.
Hogyan kezeljük a pattanásokat a fejbőrön?
A fejbőr pattanások kezelésének kulcsa az, hogy megakadályozzuk a pórusok eltömődését. Az olajok, zsírok elzáródása és felhalmozódása okozza a pattanásokat. Fontos a fejbőr tiszta tartása. Mindenképp ellenőrizzünk, hogy az általunk használt készítmények, samponok, hajápolók nem lehetnek a felelősek a túlzott faggyútermelésért.
Ha azt gyanítod, hogy a sampon vagy balzsam amit használsz lehet a felelős érte, érdemes lehet kipróbálni más termékeket.Enyhe és mérsékelt pattanások esetén próbálj ki olyan termékeket amik a következőket tartalmazzák:
- szalicilsav (Neutrogena T / Sal sampon): hámlasztja az elhalt bőrsejteket, így nem tapadnak be a pórusokba pattanásokat okozva, de kevésbé hatékonyak, mint a benzoil-peroxid
- glikolsav (Aqua Glycolic): segít a hámlasztásban és megöli a mikrobaktériumokat
- ketokonazol vagy ciclopirox (Nizoral): gombaellenes szerek korpásodás elleni samponokban
- teafaolaj: antibakteriális tulajdonságokkal rendelkezik segíthetnek a pattanások leküzdésében
- jojobaolaj: nem szabadít meg a pattanásoktól, de a samponhoz való hozzáadása segíthet enyhíteni a pattanások gyulladásán
Az olajt tartalmazó készítmények használatát csak mérsékelten tedd, ezzel is csökkentve a pórusok eltömődésének kockázatát. Ha olyan hajápolási termékeket használsz, mint például vaksz, hajlakk és érdemes mellé egy szulfátmentes tisztító sampont is beszerezni. Az általános tisztító samponok ugyan eltávolítják a hajról a szennyeződéseket, az olajat és egyéb szennyeződéseket, viszont azok túlzott használata a fejbőr szárazságához vezethet. Főleg a hajad festve van, illetve rendszeresen vasalod.
A fejbőrön használható gyógyszerek
Ha az otthon használt készítmények nem hoznak tartós javulást, vagy ha hajhullást tapasztalsz, mindenképpen fordulj háziorvoshoz. Ugyanis szükség lehet vényköteles kezelésre a gyulladás csökkentése érdekében. Súlyos vagy tartós esetekben orvos a következőket ajánlhatja:
- Helyileg alkalmazott antibiotikumok, szteroid krémek
- Szájon át bevehető gyógyszerek, például antibiotikumok vagy antihisztaminok
- Izotretinoin, súlyos pattanások esetén
- Fényterápia
- Szteroid injekció
- Fizikai kezelések a pórusok tisztása miatt
Amennyiben allergiás reakciót vált ki bármelyik kezelést, semmi esetre se folytasd tovább azt.
Ha a pattanás nem reagál a kezelésre, vagy úgy tűnik, hogy valami más lehet, vedd fel a kapcsolatot egy bőrgyógyásszal.
Az érintett terület lehet egy másik betegség, például:
- bőrrák, például bazális vagy laphámsejtes karcinóma
- Fertőzés, tályog
- seborrheic dermatitis, mely során pikkelyesedés, bőrpír alakul ki
- Egy ciszta
Mennyi idő szükséges a kezeléshez?
A pattanások kezelése általában négy-nyolc hétig tart. A visszatérések elkerülése érdekében a érintett részeket ezután is kezelni kell. A bőrgyógyászok egy enyhébb sampont javasolnak, ha gyakran kell mosni a hajadat. Tanulmányok kimutatták, hogy az enyhe samponok nem zavarják a normál hajnövekedést.
A pattanásos hegek elhalványulása akár hat hónapot is igénybe vehet. Fontos, hogy ne piszkáljuk a pattanást, mivel ez mélyebb hegesedést okozhat és baktériumokat juttathat be a bőr alá.
A kezelés során ügyeljünk arra, hogy gyengédek legyünk, ha masszírozzuk a fejbőrt. Kerüljük a körmökkel való dörzsölést, mivel ez irritálhatja a bőrt és sebek kialakulásához vezethet.
Tippek megelőzésre
Az ok (például eldugult pórusok) meghatározása és az életmód megváltoztatása segíthet a pattanások megelőzésében. Használj inkább olyan termékeket, amik nem szárítják a fejbőrt. Ide tartoznak a viaszok, hajlakkok, agyagok és egyéb hajtermékek, amelyek mentesek bizonyos vegyi anyagoktól és adalékanyagoktól.
Amikor hajápolási terméket választunk nézzük meg az összetevőket, hogy olyan, úgynevezett “komdogén” anyagokat tartalmaznak, kerüljük őket.
A komdogén összetevőkről ismert, hogy eltömítik a pórusokat, különösen az érzékeny bőrű embereknél. A samponokban és kondicionáló szerekben megtalálható népszerű komdogén összetevők a szulfátok és a laureth-4.
A fejbőr irritációjának csökkentése segíthet csökkenteni a fejbőrön kialakuló pattanások valószínűségét.
Fejbőr irritációnak csökkentése érdekében kerüljük el:
- Mélytisztítókat
- Nem megfelelő típusú sampon a haj típusához, mint például az olajos sampon a száraz fejbőrön
- Túlzottan forró víz hajmosáshoz
- Gyakori festés, kémiai kezelés a hajon.
Ne felejtsd el megmosni a hajadat edzés, fejfedő viselése vagy más izzadást okozó tevékenységek után. Az alvóterület tisztán tartása, ideértve a párnahuzatok cseréjét és a smink eltávolítását (a pattanások megelőzése érdekében), szintén segíthet.
Pattanás a fejbőrön és diéta
Gyakran hangzik el a kifejezés, hogy “az vagy amit megeszel”. Az étrend befolyásolhatja az olajtermelést, a gyulladást és a pattanások kialakulását. Viszont nem javasolt csupán az, ha az étrendünkön változtatunk, mint egyetlen kezelési forma. Viszont a kezelés után fenntartott egészségesebb étkezés hosszútávon védelmet biztosíthat, a pattanások újbóli kialakulása ellen.
Pattanás elleni diéta során figyelj arra oda, hogy kevésbé fogyassz szénhidrátban gazdag ételeket. Növeljük a bevitelt a következő tápanyagokból és vitaminokból:
- A vitamin
- D vitamin
- Omega-3 zsírsavak
- Elemi rostok
- Antioxidánsok
- Cink
Ha egy bizonyos étel után azt észleled, hogy pattanásaid alakulnak ki, vedd ki az étrendedből. Érdemes naplózni a bevitt ételeket, azok mennyiségét és tápanyag tartalmait. Ezzel könnyen megbizonyosodhatsz, hogy mi az az étel, amit esetleg mellőznöd kell az étrendedből.